Varování z AWA: Nekupujte levné hodinky na internetu!

Zaujala vás na internetu nabídka značkových hodinek za velmi výhodnou cenu?  Než se rozhodnete pro koupi takového kousku, radši si vše dvakrát promyslete.  Na internetu jsou mnohdy nabízeny k prodeji i kusy z limitované edice, který by však sběratel po kusech nikdy nerozprodal. Taková „láce“ vás pak může přijít velmi draho. Jak říkávala moje babička: “..laciné, draho placené!“

V poslední době velmi narostla produkce mimořádně kvalitních falzifikátů modelů populárních značek.  Tato falza nazývaná „superfakes“ pocházejí z Číny, kde hlavním centrem padělatelství je provincie Guangdong.  „Před dvaceti lety nebyl problém rozpoznat padělek“, říká Michael Benavente, výkonný ředitel společnosti Gucci Watches & Jewelry North America. „Prostě jste hodinky vzali do ruky a hned jste poznali, že se jedná o šmejd“.

V současné době to už neplatí. Padělatelé zvládli nejen velmi přesné kopie mechanik, materiálů a značkových markérů, nyní zvládli i tak vysoce sofistikované záležitosti jako je výroba vysoce přesných Tourbillonů a dalších prvků Haute horlogerie. Že v ruce nemáte pravé Hublot Big Bang tourbillon pozná znalec až po podrobnější studii modelu.  Tyto a mnohé další diskusní příspěvky zazněly na nedávném zasedání American Watch Association (AWA).  Předseda této asociace pan Jon Olmer upozorňuje na fakt, že v současné době se na trhu pohybují padělky značkových hodinek v cenách 50 až 100 tisíc dolarů.  Záleží na každém z nás, jestli s tímto jevem budeme bojovat, anebo se smíříme s tím, že rezignujeme na odmítání uloupeného duševního a řemeslného vlastnictví.

repliky-hodinekpub2

 

„Jedinou ochranou proti nákupu bezcenného falsa za horentní cenu je nakupovat hodinky u autorizovaného prodejce dané značky“, říká Jon Olmer. Současně upozorňuje na nutnost odlišovat padělky s produkty nabízené na tzv. „šedém trhu“.  Na šedém trhu se prodávají skutečné modely značkových hodinek, nicméně tyto jsou prodávány mimo síť autorizovaných dealerů. Nicméně AWA vystupuje i proti dovozu a prodeji hodin na šedém trhu.

AWA, se sídlem ve Washingtonu nepatří mezi tradiční obchodní asociace nabízející svým členům širokou škálu služeb.  Snaží se hlavně prosazovat zájmy výrobců hodinek a požaduje, aby i oni mohli mluvit do tvorby legislativy, která má vazby na hodinářský průmysl. Právním zástupcem Asociace je prominentní Washington, DC, advokátní kancelář Covington & Burling.

Aby se zvedlo povědomí amerických zákazníků o nepříznivých dopadech plynoucích z hromadného výskytu superfakes umístila AWA na svých webových stránkách (americanwatchassociation.com) dokument nazvaný „The 10 Evils of Counterfeit Watches”  ve kterém upozorňuje na negativní dopady, které existence superfals budou mít nejen na prodejce, ale i na zákazníky.

Členové AWA tvrdí, že oběti budou a již jsou na obou stranách spotřebitelského žebříčku a bohužel nejen tam.  Padělatelství hodinek je v současné době obrovský průmysl. Švýcarští odborníci odhadují, že například v roce 2011 tvořily tržby z padělaných značek přibližně 1 miliardu CHF. Současně je však třeba lidem říct, že padělatelský průmysl je zcela ovládán organizovaným zločinem, bez skrupulí využívá dětskou práci a má i úzké vazby na mezinárodní terorismus.

„Boj s padělateli je nikdy nekončící zápas, ale stojí za to jej bojovat. My tento boj dlužíme výrobcům hodinek, maloobchodníkům i spotřebitelům a budeme v něm pokračovat i nadále“ říká Dan Perlman ze společnosti Citizen.