Ulysse Nardin připomíná historickou loď Amerigo Vespucci

Ulysse Nardin představuje novinku své řady Classico. Tentokráte se v hledáčku zájmu švýcarských hodinářů ocitla proslulá loď Amerigo Vespucci, které značka vzdává hold stejnojmennou časomírou. Žádné hodinářské komplikace ale nečekejte,  tentokráte se vsází na elegantní design a ručně malovaný číselník.

Známý mořeplavec Amerigo Vespucci během svého života podnikl několik objevných plaveb a obecně se předpokládá, že právě podle něj byla později pojmenována Amerika, jejíž východní břehy jako první ve svých cestopisech popisoval.

Jméno objevitele si propůjčila také italská loděnice v Castellamare di Stabia nedaleko Neapole, která ve 20.letech minulého století dostala zakázku na stavbu  válečné lodě pro italské námořnictvo. Tento třípalubový plnoplachetník byl vyroben v roce 1930 a sloužit tamním mariňákům začal v květnu následujícího roku. Loď dodneška námořnictvu slouží pro výcvik nových rekrutů a podniká i školní plavby do mnoha přístavů.

Podobu lodi nyní švýcarští hodináři zvěčnili na číselník své nejnovější časomíry. Ten vzhledem k průměru pouzdra 40 mm neposkytuje mnoho prostoru, a proto nebylo vmáčknutí miniaturní repliky takto obřího plavidla jednoduchým úkolem, velkou výzvou ale bezpochyby ano.

Ulysse Nardin je precizností provedení smaltovaných číselníku proslulá a jako jedna z mála hodinářských značek disponuje vlastní dílnou a mistry, kteří patří v oboru smaltování vůbec k nejlepším. To jasně dokazuje šíře kolekce Classical Enamel, ve které hrají historická plavidla prim. Nutno podotknout, že tady jde vyspělá technika stranou, vše je výsledkem poctivé ruční práce.

Celá kresba číselníku si vyžádala 500 mm tenkého drátu z ryzího zlata, z něhož je tvořen obvod každého segmentu. Ať už to jsou jednotlivé části plachet, lanoví, patra paluby nebo náznak mořských vln, vše je dokonale ohraničeno. Tím se zabraňuje propití skloviny různého barevného nádechu do vedlejších partií celého díla, které chrání klenuté safírové sklo.

Pouzdro klasického tvaru, na které nožky navazují s mírným odskokem, může být zhotovené z 18kt růžového nebo bílého zlata. Společným prvkem pro obě verze je mechanický kalibr UN 815 průměru 11½“ pařížských linek s 25 ložiskovými kameny. Strojek s certifikací COSC má automatický nátah a jeho rezerva činí 42 hodin.

Do útrob mechanismu dává nahlédnout safírové prosklení na dýnku, které je k pouzdru přichyceno šesti šrouby. Voděodolnost 50 m znamená, že sice nejde o potápěčské hodinky, zároveň se ale vody není třeba obávat, byť kvalitní kožený řemínek styk s vodou vyhledávat určitě nebude.

Dvě hlavní z trojice centrálních ruček jsou vybaveny luminiscenční vrstvou, na hodinových pozicích jsou zlaté indexy. Okolí dvanácté hodiny je vyhrazeno pro logo Ulysse Nardin, naproti je pak jméno historického plavidla.

Ulysse Nardin Classico Amerigo Vespucci s nádechem dobrodružství a tajemství mořských dálav budou vyrobeny v počtu pouhých 30 kusů. Značka Ulysse Nardin nedávno přešla pod křídla koncernu Kering, o čemž jsem vás informovali v samostatném článku.