Baume & Mercier Clifton vydané k jubileu

K uvedení číslované edice hodinek většinou hodinářské domy přistupují při uvedení nového kalibru nebo uzavření partnerství s novým ambasadorem. Neméně pádným důvodem je pak význačné jubileum existence značky. Nové Baume & Mercier Clifton s osmidenní rezervou chodu připomínají, že společnost je nedílnou součástí hodinářského průmyslu již 185 let.

Kolekce Clifton si v celé široké nabídce značky dokázala navzdory své krátké historii vydobýt výsadní postavení. Krom základních modelů ji totiž tvoří i časomíry s oblíbenými komplikacemi včetně chronografu nebo indikace měsíční fáze.

Připomenutí si zaslouží i model s dovětkem 1830, jež zaujal štíhlým pouzdrem z červeného zlata a kalibrem s ručním nátahem s nadprůměrnou rezervou chodu 90 hodin. Strojek tehdy pro značku exkluzivně vyrobila manufaktura La Joux-Perret, která se specializuje na vývoj a produkci drahých strojků včetně tourbillonu a spolupracuje s TAG Heuer i Hublot.

Nejnovější Clifton vydané k výročí značky neztrácí nic ze svého glancu a jen potvrzují důležitost modelové řady. Hodinky oproti modelu 1830 mírně povyrostly a se strojkem kategorie Haute Horlogerie přichází i ceněná hodinářská komplikace.

Materiálem 45mm pouzdra je opět 18kt červeného zlato a jeho tvary jsou navzdory klasickému kruhovému půdorysu značně rafinované. Mluvíme o schodkovitém vybrání okolo leštěné lunety, které se táhne po celém obvodu a přerušují jej pouze vyvýšené linie nožek s výrazným leštěným zkosením. Takové detaily byste u běžnějšího modelu hledali marně.

Stříbrný číselník zdobí zlacenými arabskými číslicemi znázorněné hodinové pozice. Zlacené jsou také ručky a to jak centrální duo, tak malá sekundová, která plynule obíhá nad 6.hodinou. Se zkosenými hranami obdélníkový průzor na datumový věnec, který je s okolní plochou barevně dokonale sladěn, je pak u pozice 3.

Naproti je ukazatel rezervy nátahu, zmíněné to ceněné komplikace. Přiložený nápis „8 Days“ se spolu se stupnicí chlubí jeho vysokou hodnotou. Hodinky je tak nutno natáhnout jedenkrát za osm dní. Nátah jednou za týden pak bude znamenat, že se ukazatel k nule přiblíží jen na dohled a energie hnací pružiny bude stále dostatek.

Baume & Marcier strojek této kategorie v nabídce nemá, společnost je ale součástí konglomerátu Richemont, kam z hodinářských značek patří i IWC. A je to právě IWC 59210 známý z modelu Portofino Hand Wound 8 Days, jehož služeb nové Clifton využívají.

Podobnou kooperaci mezi značkami téhož hodinářského uskupení můžeme sledovat i jinde. Například TAG Heuer už několik let u svých vrcholových a běžně dostupných modelů (Monaco Twenty-Four hour, Grand Carrera) nebavíme se o těch spíše experimentálních (Mikrogirder, Mikrotimer apod), používá kalibr Zenith El Primero pod označením Calibre 36.

IWC 59210 má velký průměr 37,9 mm, jeho oscilátor pracuje na frekvenci 28 800 polokmitů/h a výrazné rezervy 192 hodin je docíleno použitím jedno jediného pérovníku. Ten je na fotografii vidět v horní části mechanismu. Můstky jsou dekorovány ženevskými pruhy, šroubky jsou modřeny a celkem kalibr čítá 30 ložiskových uložení. Další z nápisů na můstku mluví o regulaci chodu v pěti pozicích.

Malý rozdíl mezi průměrem pouzdra a kalibru znamená, že je safírový průhled ve zlatým dýnku proveden až téměř k okrajům. Na tenkém kovovém pruhu přesto zbyl dostatek místa k obvyklým nápisům v čele s připomenutím limitované edice spolu s textem „One out of 185“.

Hodinky, jejichž 13 mm štíhlé pouzdro je vodotěsné do 50 m, doplňuje černý kožený řemínek se zlatou trnovou sponou, je možno zakoupit za cenu 15 000 franků.