Audemars Piguet má opravdu bohatou historii co se týče produkce hodin doplněných o funkci věčného kalendáře. První zmínky o hodinách tohoto typu lze vystopovat až do 19. století. Ostatně není se co divit, švýcarský region Vallée de Joux je považován za jednu z kolébek této vrcholné hodinářské komplikace.
Hodinářství Audemars Piguet bylo založeno v roce 1875, ale už předtím zde působili zruční hodináři, a to včetně Isaaca Abrahama Piqueta, který se začal hodinářskému řemeslu učit v roce 1753.
Věčný kalendář jako funkce hodin se prý poprvé objevil v roce 1800, bohužel pro toto obecně přijímané tvrzení neexistuje v historických záznamech žádný věrohodný důkaz.
Přestože se nyní v rychlém časovém skoku přesuneme do současné doby, stále platí, že značka Audemars Piguet je po právu považována za vynikajícího experta ohledně vývoje a výroby hodinek s funkcí Perpetual Calendar.
Tuto pověst Audemars Piguet nedávno potvrdil novou řadou hodinek Audemars Piguet Royal Oak Perpetual Calendar. Kolekce zahrnuje celkem čtyři modely. Dva v ocelovém pouzdru s modrým nebo modrým ciferníkem, další dva modely mají shodnou barvu číselníků, ale pouzdro je provedeno v barvě růžového zlata.
Nová kolekce vychází z modelů Royal Oak, které se začaly vyrábět v roce 2012. Hlavní rozdíl mezi starou a novou kolekcí je ve velikosti ciferníků. Průměr pouzdra hodinek u nové kolekce má velikost 41 mm. Ve větším pouzdře je prostor pro nový hodinářský strojek Kalibr 5134 a větší plocha ciferníku poskytuje i lepší čitelnost a také prostor pro další funkce hodin.
Věčný kalendář ukazuje denní datum, vyznačení dne v týdnu, kalendářní měsíc včetně dnů v přestupných letech. Krom toho je zobrazena i měsíční fáze a po obvodu ciferníku je manuální počítač týdnů v roce. Nominálně je vyraženo pouze číslování sudých týdnů, liché týdny jsou vyznačeny bodem mezi jednotlivými čísly.
Srdcem chronometru Audemars Piguet je Kalibr 5134, jehož předchůdcem je Kalibr 2120. Automat pracuje na frekvenci 2,75Hz. Skládá se celkem z 374 dílů včetně 38 rubínů. Rezerva nátahu je 40 hodin. Hodinky na zápěstí působí subtilně díky tloušťce hodinového strojku, která nepřekračuje rozměr 4,31 mm. Chod hodinového mechanismu je dobře patrný přes safírové sklíčko na spodní straně dýnka hodinek.
Hodinky Audemars Piguet Royal Oak s komplikací věčného kalendáře se prodávají za 60 900 USD v provedení s ocelovým pouzdrem a s modrým, nebo bílým ciferníkem. Model s ciferníky ve stejném zabarvení, ale s pouzdrem v růžové zlaté je nabízen za 95 700 USD.