Elton hodinářská, a.s. představila retro modely hodinek SPARTAK

Společnost Elton hodinářská, a.s., se sídlem v Novém Městě nad Metují, představila svým zákazníkům nové hodinky SPARTAK RETRO. Nová edice je poctou 60 let starého modelu, který je díky svému vytříbenému designu uznávaný i mezi znalci za nadčasovost a minimalistické výtvarné pojetí.

Záměrem tvůrčího hodinářského týmu z Nového Města nad Metují nebylo vzkříšení pouhé kopie, to by bylo příliš laciné řešení jak vůči původnímu modelu, tak vůči zákazníkům a fandům hodinek PRIM.  Proto je staronový SPARTAK sice vzhledově téměř shodný s původním modelem, ale má zcela nové pouzdro a nový hodinový strojek PRIM kalibr 93 s ručním nátahem. Výsledem jsou lehké, nízké hodinky s ciferníkem odpovídajícím vzhledově původnímu modelu. Hodinky mají pouzdro z leštěné nerezové oceli o průměru 39 mm, ciferník je kryt safírovým sklíčkem. Hodinky jsou vodotěsné do 30 metrů vodního sloupce.

Spartak02pub

Sběratelům, fandům hodinek PRIM a milovníkům stylu retro je určena limitovaná edice náramkových hodinek SPARTAK RETRO  vyrobená ve stokusovém počtu.  Modely této edice se od modelů edice bez limitu liší hodinovými ručičkami ve zlaceném provedení. Tím se limitovaná edice maximálně blíží původnímu modelu SPARTAK. Ostatní designové prvky číselníku se zlatou patinou a indexy v hnědém provedení mají obě edice shodné.

Pro otevřenou edici jsou připraveny čtyři modely v odlišných barevných kombinacích pro číselník, indexy i hodinové ručičky. Variabilitu těchto prvků doplňuje i kožený pásek, který lze vybrat v barevném provedení ladícím s designem daného modelu.

Spartak03pub

Původní model hodinek SPARTAK byl jako prototyp představen v roce 1954 a jednalo se v té době o vůbec první československé náramkové hodinky.  Jejich vznik se stal celonárodním fenoménem, do kterého se zapojilo velké množství občanů. K výběru názvu modelu byla vyzvána i široká veřejnost, i když nakonec zůstalo u původně navrženého jména SPARTAK, akce měla veliký ohlas. Také testování nových hodinek se stalo veřejnou záležitostí.  Tisíc kusů bylo nabídnuto k testování lidem různých profesí, jeden z kusů dostal k ozkoušení dokonce i tehdejší prezident Antonín Zápotocký. Hodinky se testovaly rok a jejich uživatel musel pravidelně vyplňovat protokol o chodu náramkových hodinek. Po roce nošení si je mohl za zbytkovou cenu 150 Kč ponechat. Zda se toto týkalo i prezidenta ČSSR není známo, ostatně ten dostal vyjímečný model ze zlata a současně jako dárek ke svým 72. narozeninám.

SPARTAK se vyráběl se v Novém Městě nad Metují až do roku 1957. Hodinek pod tímto názvem se vyrobil celkem 1650 kusů a v současné době jsou vyhledávaným sběratelským unikátem.  Po roce 1957 produkce tohoto modelu pokračovala dále, ale pod již novým názvem PRIM.