Dříve hodinářská společnost s roční produkcí v řádech několika milionů kusů hodinek. Dnes vůbec jediná značka svého druhu v celém Rusku. To je Raketa, která po uvedení svého vlastního strojku vábí svěží variantou jím vybaveného modelu s názvem White Nights. Jeho design vychází z pera olympijského vítěze ve snowboardingu na hrách v Soči Vica Wilda.
Raketa svůj nejnovější mechanický strojek Raketa – Avtomat představila na letošní výstavě v Basileji. Uvedení se neubránil ani první a dlouho očekávaný model Avtomat Classic, který jako vůbec první nového kalibru využívá.
Nový automatický strojek z dílen společnosti přichází po dlouhých 30 letech a pod jeho vývojem stojí podpis někdejšího výrobního ředitele značky Rolex Jeana-Clauda Quenete, který tým Raketa posílil před dvěma lety.
Nutno podotknout, že Raketa patří k jedné z mála hodinářských značek, které jsou schopny strojky od A do Z, tedy včetně celého krokového ústrojí, vyrábět vlastními silami. Počet takových značek bychom spočítali na prstech jedné ruky.
Strojky Raketa mají namířeno do Švýcarska
Drtivá většina švýcarských značek je totiž závislá na dodávkách dílů nebo celých strojků koncernu Swatch Group, kam spadá i jejich největší producent ETA. Situaci značek vně skupiny navíc stěžuje omezení dodávek, které loni posvětil švýcarský antimonopolní úřad (COMCO).
Posílena výrobním ředitelem Rolexu má Raketa v oblasti in-house strojků velké plány, chce je totiž vyrábět v takové kvalitě, aby vyhověly požadavkům k udělení certifikátů Chronofiable a COSC Chronometer.
Takové strojky pak chce společnost nabízet právě těm značkám, které jsou omezením dodávek ze strany koncernu Swatch nejvíce dotčeny a jiní švýcarští výrobci (Sellita), nejsou schopni jejich poptávku zcela uspokojit.
Raketa svůj nový kalibr sebevědomě srovnává se zavedeným ETA 2824 a vyjmenovává hlavní přednosti svého řešení. Je jím především vyšší rychlost natahování a nezávislost manuálního a automatického nátahu. Při nátahu korunkou se tak rotor neotáčí a celý proces je tišší.
White Nights navazují na Avtomat Classic
Za designem nového modelu White Nights stojí dvojnásobný olympijský vítěz v paralelním slalomu ze Soči Vic Wild, který se loni stal ředitelem kreativního oddělení společnosti v Moskvě.
Novinka se sněhově zbarveným číselníkem a stejně laděným koženým řemínkem s červenou podšívkou ale není novinkou v pravém slova smyslu. Jde pouze o variantu modelu Avtomat Classic. Stejný je tak použitý 4hz in-house strojek, jež je uložen v ocelovém bezmála 39mm pouzdře výšky 12 milimetrů.
Vodotěsnost stupně 200 m dovoluje plavání i potápění. Nad číselníkem s velkými luminiscenčními ručkami, indexy a číslicemi je safírové sklo. Ukazatel data stejně jako u původního modelu chybí.
Šroubovací dýnko s šesticí zářezů zdobí obvyklé informační rytiny v azbuce, potěší pak velký průhled na strojek, který krom krokového ústrojí dává vyniknout i zdobenému rotoru. Cena hodinek je 42 000 rublů, tedy asi 24 tisíc korun.
Společnost Peterhof Lapidary byla založena již roku 1721 tehdejším carem Petrem Velikým a soustředila se na výrobu předmětů z drahých kamenů, kterými zásobila cara a jeho nejbližší.
Výroba hodinek byla zahájena až mnohem později, v roce 1949 pod jménem Zvezda (hvězda) a Pobeda (vítězství). V roce 1961 byla společnost přejmenována na dnešní název Raketa jako oslava prvního letu raketoplánu Vostok 1 do vesmíru s Yurinem Gagarinem na palubě.